Motto:  „Naučme sa učiť, lebo sa učíme pre život.“

Filozofia školy:

Vychovať zdravo sebavedomého žiaka, ktorý dokáže vyjadriť a zdôvodniť svoje názory, a tým sa aktívne zapojiť do života spoločnosti. K tomuto cieľu chceme dôjsť vytvorením prostredia školy ako centra stretávania sa a živej diskusie medzi žiakmi, žiakov s pedagógmi a širokou verejnosťou.

Všeobecná charakteristika školy

Základná škola Pohranice 444 je škola bez právnej subjektivity, ktorá má 2 triedy . V každej triede sú dva spojené ročníky.

Škola je umiestnená asi v centre obce s rozsiahlym areálom zelene.

Škola poskytuje  základné vzdelanie, zabezpečuje rozumovú výchovu v zmysle vedeckého poznania a v súlade so zásadami vlastenectva, humanity a demokracie.

Poskytuje mravnú, estetickú, pracovnú, ekologickú, náboženskú, dopravnú výchovu, umožňuje vzdelávanie v oblasti informačných technológií a cudzích jazykov.

Prevažná časť žiakov je z obce Pohranice. Školu navštevujú aj žiaci z okolitých obcí.

.